Çikolata Nasıl Saklanır?

Çikolata ısının yüksek olduğu bir yerde bekletilirse içindeki yağı salar ve yağlar çikolatanın yüzeyine doğru çıkmaya başlar. Ancak bu şekilde çikolatanın içeriğine bir zarar vermezsiniz. İlk eritmede çikolata eski doğal rengine geri döner. Yine de çikolatayı serin ve kuru bir ortamda saklamak en doğrusudur. Eğer çikolatayı buzdolabında saklıyorsanız, kullanmadan önce çıkarıp oda ısısında bir süre bekletiniz. Çikolata ısıdan kolay etkilenen bir yiyecektir, bu yüzden bulundurduğunuz ortama dikkat etmeniz gerekir.

Çikolata Nasıl Eritilir?

Çikolatayı düzgün şekilde eritmek için bir kaç kuralı doğru şekilde uygulamak gerekiyor. Öncelikle çikolatayı eritirken kullandığınız tüm ürünlerin kuru olduğundan emin olun. Eritme işlemi için aşağıdaki seçeneklerden birini tercih edebilirsiniz.

Mikrodalgada eritme yöntemi

Eriteceğiniz çikolataları bir bıçak ile kesme tahtası üzerinde doğrayın ve ısıya dayanıklı bir mikrodalga kabına aktarın. Fırının ısısını orta dereceye ayarlayın ve 15-20 saniye süre ile çalıştırın. Çikolata eridikten sonra hemen mikrodalgadan çıkarmayın, 1-2 dakika bekletin.

Benmari usulü eritme yöntemi

Küçük bir sos tenceresine bir miktar su doldurun. Tencerenin su miktarını eriteceğiniz kabın içine yerleştirildiğinde tencerenin tabanına değmeyeceği şekilde ayarlayın. Kabı yerleştirip tencerenin içindeki suyu kaynatın. Kaynamaya başlayınca parçaladığınız çikolataları kabın içine koyun. Arada sırada karıştırarak eriyene kadar bekleyin. Çikolata eridiğinde su dolu kabın içerisinden çıkarın ve üzerini kapatıp ılınana kadar bekletin.

Çikolata Nasıl Rendelenir?

Öncelikle eriteceğiniz çikolatanın soğutulmuş olmasına dikkat edin, yoksa ellerinize ve rendeye yapışır. Rendeleme işlemi için el rendesi kullanabilirsiniz ve ya çok miktarda rendeleyecekseniz blender kullanabilirsiniz. El rendesi kullanırken çikolata parçalarının rendeye ve elinize yapışmasını engellemek için hızlı hareketler ile rendelemelisiniz.

Çikolata Buklesi Yapımı

Çikolata buklesi yapacağınız çikolatanın oda sıcaklığında olması gerekir. Küçük bukleler için sebze soyucu kullanarak çikolatanın uzun tarafından yararlanabilirsiniz. Daha uzun ve büyük bukleler yapmak için çikolatanızı eritin ve temiz bir mermer yüzeye sürün. Kısa bir süre katılaşmasını bekleyin ve geniş yüzeyli düz bir bıçak ile katılaşmış çikolatanın üstünde sürerek büyük bukleler yapın. Hava sıcak değişse bukleleri hava almayan bir kabın/kavanozun içinde muhafaza edebilirsiniz. Hava sıcak ise kapalı bir kap içerisinde mutlaka buzdolabında saklayın.

Çikolata Yaprak Yapımı

Boy boy zehirli olmayan yapraklar toplayın, nane, defne gibi yemek yapımında kullanılan bitkileri tercih edebilirsiniz. Yaprakları güzelce yıkayın ve kurulayın. Çikolatayı eritin ve küçük bir mutfak fırçası yardımı ile yaprakların ön yüzlerine sürün. Çikolatalı kısımları yukarı bakacak şekilde bir tepsiye dizin ve katılaşması için buzdolabında bir saat bekletin. Sürenin sonunda katılaşmış çikolataları dikkatlice yapraklardan ayırın.

Çikolata Kasesi Yapımı

Kase yapımı için istediğiniz kasenin boyutunda şişirilmiş balonlara ihtiyacınız olacak. Balonları istediğiniz boyutlarda hazırlayın ve bir tepsinin üzerine yağlı kağıt serin. Kullanacağınız çikolatayı eritin. Öncelikle alt tabanını oluşturması için bir kaşık erimiş çikolatayı yağlı kağıdın üzerine yuvarlaş şekilde sürün. Balonunuzu eritilmiş çikolataya bandırın ve tepsinin üzerine sürdüğünüz çikolatanın üzerine dikkatlice yerleştirin. Serin ortamda yarım saat katılaşmasını bekleyin ve balonu patlatın. Balon parçalarını çikolatanın içinden alın. Voila!